Drevené chaty s prívlastkom pasívne
Čo sú to pasívne drevené chaty?
Vlastná chata. Sen každého milovníka prírody. Nie je tomu tak dávno, keď sa menšie drevené chatky využívali len sezónne počas teplých mesiacov, potom sa „zazimovali“ a užívali sa opäť s príchodom teplých lúčov slnka a jari. Dnes je však situácia iná.
Drevené chaty sa tešia obrovskej obľube a trendom je, aby neslúžili majiteľom len cez sezónu. Naopak, aby boli celoročne obývateľné a aby ich prevádzka nestála viac, ako obývanie panelákového bytu v meste. Áno – je to možné.
Aj napriek tvrdeniam, že drevená chata býva využívaná len cez víkendy a dovolenky, bývajú jej prevádzkové náklady častokrát vyššie, ako by sme očakávali. Veď si len zoberte, koľko energie je potrebné spotrebovať, aby sa nevykúrená drevená chata už v piatok večer zmenila na teplé a útulné obydlie, nehovoriac o tom, že značnú spotrebu energie bude mať na svedomí elektrický bojler na ohrev teplej vody, ktorá od minulého víkendu, stráveného na chate vychladla. Pasívne drevené chaty sú odpoveďou na to, ako sa správať šetrne. Nielen k prírode, ale aj k svojej vlastnej peňaženke. Ekologické stavby sú vo všeobecnosti reakciou na súčasný stav životného prostredia. Práve nízkoenergetické a pasívne domy na báze dreva (drevené chaty sem samozrejme patria) ponúkajú jedno z veľmi zaujímavých riešení, ktoré v sebe spája ekologickú výstavbu, prevádzku, likvidáciu a zároveň vysoký komfort bývania.
Za pasívne domy považujeme budovy, v ktorých je spotreba tepla na vykurovanie pod 15 kWh/m2 za rok a celková spotreba energie (kúrenie, ohrev vody, prevádzka elektrospotrebičov) by nemala prekročiť 120 kWh/m2 za rok. To sa týka aj drevených chát. Pre porovnanie – drevená chata, ktorá nie je riešená, ako nízkoenergetická potrebuje len na vykurovanie viac tepla, ako 100 kWh/m2, ak hovoríme o celoročne obývanej drevenej chate, kde počet dní, ktoré na nej strávime presahuje ročne 100 dní. Ak k tomu prirátame ohrev vody a ostatné elektrospotrebiče, o šetrení sa zrejme nedá hovoriť.
Primárny rozdiel medzi bežnou drevenou chatou a pasívnou drevenou chatou je hlavne v dokonalom obvodovom plášti budovy, vďaka ktorému sa pasívna drevená chata zaobíde bez konvenčného vykurovacieho systému. Takýto plášť musí byť vzduchotesný, aby teplo neunikalo infiltráciou vzduchu z exteriéru. Potrebnú výmenu vzduchu v drevenej chate väčšinou zabezpečuje systém riadeného vetrania s rekuperáciou. Pomocou rekuperačnej jednotky je možné získať teplo z odvádzaného vzduchu a spätne ho využiť na ohrev čerstvého vzduchu.
Podstatnou zložkou energetických príjmov drevenej chaty sú tiež pasívne solárne zisky, najmä cez zasklené plochy. Preto sa najviac zasklených plôch orientuje na juh a minimum na sever. Veľkou prednosťou je použitie solárnych termických kolektorov na prípravu teplej vody a podporu vykurovania. V praxi to znamená, že vôbec nevadí, ak drevenú chatu na niekoľko dní opustíte kvôli pracovným povinnostiam. Po príchode vás bude čakať príjemné prekvapenie, kedy vzduch v drevenej chate nebude „zatuchnutý“ , ale čerstvý, ako keby sa po celú dobu vašej neprítomnosti vetralo, no napriek tomu nebude v chate chladno. Z kohútikov potečie teplá voda a vy nebudete musieť hodiny čakať na to, aby sa vaša drevená chata v chladných mesiacoch stala obývateľnou.
Rozhodli ste sa nechať si chatu postaviť kvalitnou firmou? Na stránkach stavebného portálu www.stavebnik.sk si môžete vybrať niektorú z renomovaných firiem vo vašom okolí a zaslať jej tiež žiadosť o vypracovanie ponuky na stavebné práce.
Zhrnieme si fakty: Pasívnu drevenú chatu možno definovať ako stavbu, ktorá sa vykuruje takmer sama za pomoci slnečného žiarenia a vnútorných tepelných ziskov (zo spotrebičov, osôb a pod). V porovnaní s bežnou chatou potrebuje menej ako 15 kWh/m2 energie za rok, čo je asi desaťkrát menej. Zaobíde sa preto bez klasickej vykurovacej sústavy, ktorú nahrádza iba malý zdroj (dizajnový krb, piecka, kachle), pokrývajúci zvyškovú potrebu tepla. Pre konštrukciu pasívnej drevenej chaty je drevo ideálnym stavebným materiálom. Okrem svojej ekologickej nezávadnosti alebo schopnosti absorbovať zo vzduchu oxid uhličitý má tiež vyššiu povrchovú teplotu ako iné stavebné materiály.
Dôležité sú tiež izolačné vlastnosti dreva, ktoré sa prejavujú aj pri pomerne malej hrúbke stien drevenej chaty. Kvalitná tepelná izolácia a vetrací systém so spätným získavaním odpadového tepla zaručujú vysoký komfort bývania. Spotreba tepelnej energie v pasívnej drevenej chate je daná súčtom tepelných strát obvodového plášťa, tepelných strát z vetrania a odpočtom tepelných ziskov (ohriatie povrchov slnečným žiarením, tepelným vyžarovaním osôb, elektrických spotrebičov a ďalších). V pasívnych drevených chatách sa nízka tepelná spotreba dosiahne kvalitným dispozičným a objemovým riešením stavby(architektonický návrh) - drevená chata by mala mať pri svojom objeme čo najmenší povrch. Nasmerovanie drevenej chaty vedie k optimálnemu využitiu slnečnej energie (presklené plochy na juh). Pasívna drevená chata vyniká kvalitnou tepelnou izoláciou, optimálnym zasklením (prevažne trojsklo), vysokou vzduchotesnosťou, kontrolovaným privetrávaním a odvetrávaním so spätným získavaním tepla pomocou rekuperačného výmenníka.
Ak sa chystáte stavať, zaujať by vás mohol aj článok Výstavba chaty a legislatíva
Foto: torg.com.ua
(i.n.)